ŞİRKET PROFİLİ

1939 yılından bu yana faaliyet gösteren ve Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan Şık Makas Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş.,ilk olarak Adapazarında faaliyete başlamıştır. 1970 yılında ilk denim kıyafet üretimine başlayan şirket, şu an Çorlu ve Mısır’da bulunan iki üretim tesisi ve yıllık 11 milyon adet üretim kapasitesi ile Inditex Grup, H&M, River Island, Top Shop, Next, Guess gibi dünya markalarının denim giysi üreticisi konumundadır. Şirketin merkezi Güneşli, İstanbul’da yer almaktadır.

Şık Makas Şirketler Grubu, toplamda 6000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Şık Makas Şirketler Grubu, yıllar boyunca edindiği tecrübeyi kullanabilmek ve üretimde yakaladığı başarıyı, tecrübe, ar-ge, tasarım ve çizdiği trendlerle harmanlayarak tüm dünyaya duyurabilmek adına, 1980 li yılların başında, Cross Jeanswear Co. markasının üretimine başlamıştır. Bununla beraber Cross markası 1991 yılında Polonya pazarına giriş yaparak, Avrupa’ya açılmıştır. Şu an, Avrupa’da denim pazarında çok önemli bir yere sahip olan Almanya başta olmak üzere, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Hollanda, İsviçre, Avusturya ve Belçika’da bulunan satış organizasyonları ile tüketicilerine Cross markasını sunan Şık Makas Şirketler Grubu, bir dünya markası olma yolunda ilerlemeyi hedeflemektedir.

Bu doğrultuda, sadece üretip satmak mentalitesi ile değil, çevreye ve yaşadığı topluma duyarlı bir şirket olma vizyonu ile ilerlemekte olan Şık Makas Şirketler Grubu, sahip olduğu ISO belgeleri, organik üretim sertifikaları, işçi sağlığı ve güvenliğine yönelik OHSAS belgesi ile sürdürebilir bir dünya için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeyi kendine prensip edinmiştir.

Diğer yandan Şık Makas Şirketler Grubu, “10 yılda, 10 dünya markası” vizyonu ile başlatılan Turquality projesi kapsamında, Cross markası ile bu belgeye sahip şirketler arasında yer almaktadır. Şık Makas Şirketler Grubu, bu şekilde dünya markası olma yolunda hızla ilerlemektedir. Teknolojik gelişmeleri takip edip, üretim alanlarında yaptığı ar-ge çalışmaları ile verimliliğini arttırmak ve müşteri odaklı yaklaşımı ile müşteri ihtiyaçlarını öngörüp, trendlerin takipçisi değil belirleyicisi olmak şirketin temel prensibidir.

Şık Makas Şirketler Grubu; Dünya markası olma yolunda ilerleyen, Turquality belgesine sahip şirketlerden birisidir.